wypalenie-zawodowe-cleverbrains

Czym jest wypalenie zawodowe?

13 lipca, 2020

Wypalenie jest „nie tyle bezpośrednim skutkiem przewlekłego stresu, ile stresu niezmodyfikowanego własną aktywnością zaradczą” – prof. Helena Sęk

Jeżeli wśród swoich pracowników/kolegów lub u siebie zauważysz:

• poczucie przepracowania, brak chęci do pracy
• izolację, osamotnienie
• postrzeganie życia jako ponurego
• brak cierpliwości
• uczucie zawodu wobec siebie
• złość i niechęć
• brak odwagi, obojętność
• wielkie zmęczenie po pracy
• utratę pozytywnych uczuć w stosunku do klientów
• niechęć do zmian i wiele innych zniechęcających do działania sygnałów…

To prawdopodobnie ta osoba lub Ty jesteście wśród osób zagrożonych wypaleniem zawodowym.

Każdy człowiek w swojej roli zawodowej zwykle podejmuje takie zadania, które sprawiają mu wiele satysfakcji i spełnienia oraz takie, które są mniej dopasowane do jego naturalnych talentów i tym samym nie należą do ulubionych.

Nie bez przyczyny Brian Tracy uczy o „zjedzeniu żaby”, czyli wykonania tych mniej lubianych, albo wręcz unikanych zadań od razu na początku dnia pracy. „Zjadając żabę” możemy się uporać z trudnymi sprawami w pierwszej kolejności, zajmując się przez dalszą część dnia (czy tygodnia) aktywnościami, które wykonujemy z przyjemnością.

Co się jednak dzieje, kiedy takie „żaby” pracownik połyka niemal cały dzień?
Pojawia się długotrwały stres, który prowadzi wprost do wypalenia zawodowego.

Koncentrując się w trakcie pracy na takich czynnościach oraz zadaniach, których z natury staramy się unikać, narażamy organizm, a w szczególności mózg, na bardzo duży wysiłek skutkujący wypaleniem. Istnieje specjalne określenie takiego stanu – „falsyfikacja typu”.

W jaki sposób można się dowiedzieć, czy taka sytuacja grozi nam albo naszym pracownikom?

Dzięki przeprowadzeniu badania kwestionariuszem PRISM, w wyniku którego otrzymamy „Mapy” porównujące poziom naturalnych zasobów (atutów) człowieka z wymogami jego roli zawodowej.

Dzięki „Mapom” PRISM można sprawdzić, czy w przypadku danej osoby mamy do czynienia z „falsyfikacją typu”.

Warto wspomnieć o tym, że długotrwała koncentracja na zadaniach niezgodnych z preferencjami powoduje automatycznie niewykorzystywanie mocnych stron, czyli „kurczenie się” obszaru, w którym tkwi naturalny potencjał.

W takim przypadku zawsze tracą obie strony – pracownik, narażony na długotrwałe sytuacje stresowe oraz pracodawca – nie korzystając z pełni potencjału swojego zespołu.

Jeżeli jesteś zainteresowana/y abyśmy przeprowadzili u Ciebie w firmie weryfikację zasobów pracowników i dopasowanie ich do stanowiska pracy lub jeżeli sam chcesz przeprowadzać ten proces w oparciu o PRISM zapraszamy do kontaktu:

tel: 606 312 416
kontakt@cleverbrains.pl

Najbliższa certyfikacja PRISM Brain Mapping już 24-26.07.2020 r.