Praca zespołowa jest nieodłącznym elementem działania wielu organizacji. Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że wiedza, którą trzeba zaangażować w realizację współcześnie stawianych celów staje się coraz bardziej rozległa a różnorodność wymaganych umiejętności często przekracza możliwości jednostki.
Członkowie zespołu mogą się wzajemnie motywować, chętniej biorą odpowiedzialność za projekty, które współtworzą, wzajemne inspirowanie się może przyspieszać generowanie pomysłów i uczenie się a przypadkowe błędy mogą być szybciej zauważane i korygowane. Działanie w zespole może więc skutkować większą wydajnością pracy, większym zadowoleniem z pracy i niższą fluktuacją pracowników.
Łącząc ludzi w zespoły stajemy jednak przed wieloma wyzwaniami, między innymi takimi jak budowanie zaufania, zarządzanie konfliktem, zaangażowanie wszystkich członków zespołu i przyjmowanie przez nich odpowiedzialności czy koncentracja na rezultatach.
W pracy zespołowej co najmniej na dwa sposoby mogą wspierać nas narzędzia PRISM Brain Mapping.
Po pierwsze, dzięki Raportom indywidualnym możemy poznać indywidualne wzorce zachowań i uzdolnienia zawodowe czy preferowane przez konkretne osoby środowisko pracy. PRISM daje możliwość stworzenia siatki cech zespołu na bazie Raportów indywidualnych, dzięki czemu zyskujemy natychmiastową wiedzę o tym, jak wygląda nasz „koszyk kompetencji”, z którego możemy czerpać, a które elementy warto rozwijać czy uzupełnić. Możemy zatem, nie tylko uwzględniając wiedzę i umiejętności ludzi, bardziej adekwatnie do zadań dobierać się w zespoły, dzielić obowiązkami, skuteczniej komunikować się, rozwijać wzajemne zrozumienie i współpracę.
Opisywane powyżej indywidualne narzędzie PRISM jest idealne do wykorzystania w nowo tworzonych zespołach lub jako pomoc w dobieraniu osób do konkretnego projektu. Dzięki niemu można też spojrzeć na już funkcjonujący zespół z poziomu wykorzystania w zespole indywidualnych zdolności.
Po drugie, dzięki zastosowaniu Raportu Diagnozy Efektywności Zespołu PRISM możemy diagnozować kluczowe czynniki efektywności pracującego zespołu po to, aby wpływając na nie zwiększać efektywność wzajemnej współpracy i usuwać potencjalne zagrożenia dla pracy zespołowej. Czynniki, które możemy diagnozować tym narzędziem to między innymi: rozumienie celów i strategii, spójność zespołu, odpowiedzialność, podejmowanie decyzji w zespole, nastawienie na rezultaty, stymulowanie zmian, zaufanie, pozytywne podejście, komunikacja, duch zespołu, docenianie różnorodności, przyjmowanie informacji zwrotnej a nawet atmosferę w zespole i morale zespołu. Możemy również dowiedzieć się, czy kultura organizacyjna sprzyja pracy zespołowej.
To potężna maszyna do diagnostyki zespołów, które już jakiś czas działają. Dzięki informacjom zawartym w tego typu raporcie wiemy od czego zacząć ewentualną interwencję tak, aby była adekwatna do realnych potrzeb konkretnego zespołu.
Podsumowując, w zależności od zauważonych potrzeb zespołu, dzięki narzędziom PRISM pracę z nim możemy zacząć albo od poznawania i lepszego rozumienia indywidualnych cech członków zespołu albo bardzo precyzyjnego zdiagnozowania zwykle dość trudnych do jednoznacznego opisania na co dzień elementów decydujących o efektywności współpracy ludzi w zespole.
Tegoroczne terminy certyfikacji upoważniających do korzystania z narzędzi PRISM to 11-13 września (stacjonarnie) i 22-24 listopada 2023 (online)
Jeśli masz pytania lub zainteresował Cię temat zapraszamy do kontaktu